wyszukiwanie zaawansowane
1 » Obrusy haftowane2

Obrusy haftowane

Haft to metoda zdobienia tkanin, która jest stosowana już od starożytności. Najstarsze znaleziska tak wykonanych wyrobów wywodzą się z V-VI w. p.n.e. i odkryto je na terenie Grecji oraz gór Ałtaj. Obecnie nadal jest bardzo często stosowana w wielu odmianach, takich jak np. haft płaski, supełkowy, krzyżykowy, łańcuszkowy lub nakładany.

W tym dziale naszego sklepu online zebraliśmy produkty posiadające właśnie tego rodzaju wzornictwo. Obrusy haftowane występują w różnych kolorach i mają wielorakie zdobienia, w tym tradycyjne motywy kwiatowe. Dostępne są także warianty przedstawiające np. zające lub kurczaczki, które doskonale sprawdzą się na Wielkanoc.


 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje

Obrusy haftowane

Obrusy haftowane to bez wątpienia jedne z najbardziej eleganckich ozdób, jakie możemy zastosować w jadalni. Ogromną ich zaletą jest kunsztowność zdobień, których wykonanie jest bardzo pracochłonne. Mogą one być bardzo różnorodne, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki model, który wpisze się w jego personalne gusta oraz styl urządzania wnętrz. Najczęściej spotyka się haft krzyżakowy, który wykonywany jest na tzw. kanwie, czyli siatce o regularnej gęstości oczek. Najbardziej tradycyjnym wyrobem są obrusy lniane haftowane ręcznie, lecz ze względu na nakład pracy, jakiego wymaga ich tworzenie, mają one zazwyczaj wysokie ceny. Coraz częściej pojawiają się jednak modele wykonywane maszynowo lub nawet komputerowo, które również posiadają piękne zdobienia, a jednak ich koszt jest o wiele bardziej przystępny. Warto wiedzieć, że obrusy haftowane najlepiej wyglądają we wnętrzach w stylu rustykalnym, ale tak naprawdę moda na etniczny design rozprzestrzenia się tak bardzo, że doskonale sprawdzą się one także w innego rodzaju pomieszczeniach.

Funkcje obrusów

Obrusy, serwety i bieżniki, tworzone przy użyciu różnych technik (np. szydełkowe, z gipiurą lub haftowane) mają za zadanie przede wszystkim dekorować meble, a przez to stanowić istotny element aranżacji wnętrza. Mogą one być układane na stołach, a także na komodach, szafkach pod telewizor, toaletkach czy kredensach. Poza funkcją ozdobną, ich rolą jest również ochrona przed zarysowaniami oraz zabrudzeniami. W tym celu najlepiej sprawdzą się obrusy nowoczesne, pokryte teflonem, który zapobiega wnikaniu cieczy w głąb materiału, przez co chroni przed trudnymi do usunięcia plamami. Niektóre z wariantów tych produktów mają również za zadanie kreować wyjątkową atmosferę w czasie świąt. Wielkanocne i bożonarodzeniowe obrusy, oferowane też przez nasz sklep internetowy, sprawią, że rodzina zasiadająca przy stole poczuje niezwykłą magię tego niesamowitego czasu w roku.

Obrusy haftowane o wielu rozmiarach

Dobranie właściwego rozmiaru obrusu nie powinno sprawiać trudności, ale mimo to, niejednokrotnie można spotkać się z tym, że jest on źle dopasowany np. w restauracji, gdzie aranżacja ma ogromne znaczenie. Ważne, aby siadanie i wstawanie od stołu nie sprawiało żadnych trudności, więc zwis nie powinien być za długi. Z kolei za krótki będzie nieładnie odstawał, dlatego trzeba to umiejętnie wyważyć. Chcąc kupić poprawnie dobrany obrus na swój stół, trzeba przede wszystkim dokonać dokładnych pomiarów długości i szerokości blatu lub jego średnicy – w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze stołem prostokątnym, czy też okrągłym. Do wartości, które otrzymamy, powinno się dołożyć 20-25 cm zapasu z każdej ze stron. Na przykład, jeśli boki prostokątnego stołu liczą 90x170 cm, najlepiej jest kupić obrus liczący ok. 140x220 cm. Natomiast w przypadku blatu okrągłego o średnicy 110 cm, trzeba nabyć produkt liczący ok. 160 cm średnicy.

Nowości w naszej ofercie

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl